PORADNA PRO MOTORISTU

AUTOSERVIS

Kontrola vozidla před delší jízdou

kontrola pohledem:
o poškození pneumatik (únik vzduchu, nahuštění, opotřebení)
o poškození disků
o únik kapalin (pohledem pod vozidlo)
o čistota skel, zrcátek, světel, registrační značky,
známky (emise, technická kontrola)
o stav a napnutí klínového řemene
o předepsanou výbavu
o připojení přívěsu, upevnění nákladu, dálniční známku
o těsnost hadic a trubek


kontrola elektronického příslušenství
o osvětlení přední – obrysová, potkávací, mlhová, dálková a směrová světla
o osvětlení zadní – obrysová, brzdová, zpáteční, mlhová, směrová světla a osvětlení registrační značky
o stěrače, odstřikovače, akustické a světelné výstražné zařízení


kontrola motorového prostoru
o množství oleje v motoru (motorový olej; min, max)
o stav chladící kapaliny (Fridex s destilovanou vodou; min, max)
o stav brzdové kapaliny (brzdová kapalina; podle rysek)
o množství vody v nádobce odstřikovače skel (destilovaná voda s přípravkem na okna; v zimě s nemrznoucí kapalinou – líh, Glacidet)
o stav elektrolytu v akumulátoru (voda podle min, max)
o napnutí klínového řemene


kontrola paliva

 

Před zimní sezónou je nutno překontrolovat


a) stav brzd - zda jsou dostatečně citlivé, neblokují-li nebo netáhnou-li vůz na stranu (závady neprodleně odstranit),

b) stav běhounů předních pneumatik; použít hlavně vpředu pneumatiky se vzorkem sjetým maximálně o 30 % (tj. výška vzorku 6 až 7 mm),

c) seřízení sbíhavosti předních kol (má vliv na vedení stopy vozu, hlavně na zledovatělé či kluzké vozovce),

d) stav akumulátoru, výšku hladiny elektrolytu, stav nabití (stačí kontrola hustoměrem). Zjistí-li se rozdíl v napětí jednotlivých článků (článek poškozen), je třeba včas vyměnit starý akumulátor za nový . V zimním provozu je akumulátor maximálně zatěžován (mráz, studené starty, denní světlo jen 8 hodin denně, to znamená časté jízdy s rozsvícenými světly apod.).

2. V zimní sezóně

a) Častější promazání vozu, protože tuk je neustále vyplavován břečkou ze sněhu a posypové soli, emulguje s vodou a ztrácí mazací schopnosti. Při větších mrazech tuk tuhne; k promazání tlakovou maznicí se používá tuk A 00, popřípadě - mírně ředěný olejem řady PP (80 nebo 90), aby dobře pronikal do všech mazaných míst a vytlačil starý, znečištěný tuk. Podmínka: častěji mazat, alespoň 1krát za 3 týdny nebo po 2 000 km.

b) Každých 14 dní ošetřit akumulátor .

c) Vzhledem ke ztíženým podmínkám studeného startu udržovat zapalování v bezvadném stavu. Zapalovací svíčky (původní tepelná hodnota 240) je možno volit teplejší, tj. o tepelné hodnotě 225 (naše svíčky M 14 - 7) hlavně kvůli studenému startu.

d) Vyčistit palivový systém dříve než za 5 000 km . Palivo vylučuje vodu, která může v kohoutu nebo v karburátoru zamrznout. Do paliva přidáme přípravek Velfobin.

e) Kontrola tlaku v pneumatikách. Udržovat stejný tlak v obou pneumatikách téže nápravy. Vpředu lze snížit tlak na 130 kPa, zejména u pneumatik s úzkým desénem.

f) Zámky dveří a víka zavazadlového prostoru mazat silikonovým olejem. Tuhne až při -15 °C a odpuzuje vodu, která je hlavní příčinou zablokování zamykací vložky zámku. Vložka je ze slitiny lehkých kovů, která snadno podléhá oxidaci a plochá stavítka ve vložce zůstanou viset. Proto je dobře preventivně chránit zámek vzadu. Zvláště u vozu kombi je dobré přelepit vložku lepicí páskou; proužkem leukoplasti apod. (totéž platí při mytí vozu).

Je-li zámek zamrzlý, je třeba nahřát několikrát klíč a zasunout ho do zámku, do rozmrazeného zámku ihned vstříknout trochu Ronalu nebo Glykosolu. Později se vložka musí vyčistit; závada by se po vyschnutí Ronalu opakovala.

 

Přehřátí motoru


1. zastavit vozidlo, chvíli nechat na volnoběh, poté vypnout a nechat vychladnout motor
2. zkontrolovat množství chlad. kap. a řemen
* otevírání víčka od chlad. kapaliny dělat opatrně (možnost opaření párou)
* chladící kapalinu dolévat vlažnou vodou

-

Image

-

Co je dobré vědět o autoklimatizaci ve vašem vozu...

Víte, že...

Autoklimatizace vašeho vozidla je složité zařízení vyžadující pravidelnou údržbu k zajištění správné funkce. Výrobci autoklimatizací doporučují kontrolu a servis alespoň 2x ročně!

Autoklimatizace zabezpečuje ideální klimatické podmínky v kabině vozidla během jízdy a oddaluje tak pocit ospalosti a únavy, který má za následek nejednu dopravní nehodu. Kromě letní sezóny, kdy se autoklimatizace samozřejmě využívá nejčastěji, oceníme její přednosti i v zimním období, kdy se používá k vysušování vzduchu, který je přiváděn do kabiny vozidla. Odmlžení oken je potom otázkou několika sekund.

Vlhkost zůstává na takzvaném výparníku (většinou je pod palubní deskou auta), a v ní se zachytávají drobounké částečky nečistot zvenčí. V takovém koktejlu se výborně daří roztočům, bakteriím, virům i mikroskopickým houbám. Pokud se systém pravidelně nečistí, dostávají se všechny "potvůrky" spolu se vzduchem přímo do vašich plic. Údržba je nezbytná i proto, aby systém vůbec správně fungoval.

Co hrozí při podcenění údržby autoklimatizace?

Pylový filtr:
- nedostatečný přísun vzduchu do kabiny
- ztráta filtračních schopností pohlcovat pachy
- riziko respiračních onemocnění

Výparník:
- růst plísní
- ztráta účinnosti chlazení
- riziko respiračních onemocnění

Interiér:
- kumulace pachů a plísní
- riziko respiračních onemocnění

Okruh autoklimatizace:
- únik chladiva
- nedostatečné mazání komponentů
- ztráta chladícího výkonu
- zadření kompresoru

Sušič:
- zahlcení vodou
- ztráta absorpční schopnosti
- riziko zadření kompresoru

Co způsobuje zápach z klimatizace a proč dezinfikovat klimatizaci?

Zápach způsobují bakterie a plísně, které se množí na vnitřním výměníku klimatizace (tzv. výparníku), protože jde o nejchladnější a nejvlhčí místo v interiéru vozidla. Nejintenzivnější bývá v okamžiku, kdy se po krátké době vracíte do auta, kterým jste přijeli se zapnutou klimatizací.

Proto je velmi vhodné provádět tzv. dezinfekci klimatizace, která zničí bakterie a plísně a odstraní zápach. Bohužel vzniku bakterií se nedá nijak nastálo zabránit, proto se doporučuje dezinfekci klimatizace provádět dvakrát ročně, vždy před a po sezóně používání klimatizace a to i v případě, že zápach necítíte.

Problém růstu bakterií na výparnících je všeobecný a postihuje všechny používané klimatizační okruhy, nejen ty v automobilech.

Neudržovaná klimatizace to je kašel, pálení očí...
Zanedbáním údržby klimatizace se zbytečně vystavujete všem nepříznivým vlivům, které vyplývají z pobytu v podobných prostředích. Kašel, podráždění, pálení v krku, pálení očí, to všechno mohou být důsledky zanedbání dezinfekce autoklimatizace. Toto pociťují obzvlášť osoby se zvýšenou citlivostí, případně lidé s alergiemi. Nepodceňujte proto pravidelnou údržbu.

Nejčastější závady klimatizací v automobilech.

Úniky chladícího média z okruhu klimatizace

Snaha výrobců automobilů o maximální snížení výrobních nákladů k tomu jen přispívá. Vzhledem k zátěži, kterou běžný provoz pro klimatizaci znamená (vibrace, rázy, vysoké teploty v motorovém prostoru, agresivní prostředí přesolených zimních komunikací) je nemožné vyrobit okruh zcela těsný a k drobným únikům chladiva dochází u každé klimatizace.

Jestliže Vaše klimatizace v autě nefunguje (nechladí) nebo se její účinnost snižuje během několika dnů či týdnů po naplnění, s největší pravděpodobností je to způsobeno únikem chladícího média z okruhu. V tomto případě nemá smysl přemýšlet o novém naplnění, jak je Vám doporučováno od naprosté většiny "odborníků z pneuservisů apod.", jejichž jedinou znalostí v tomto oboru je právě naplnění okruhu klimatizace chladivem.

Jestliže klimatizaci necháte pouze znovu naplnit chladícím médiem, neodstraní to její závadu, ale pouze důsledek. A proto můžete velmi brzy očekávat snížený účinek klimatizace nebo její úplné selhání, opět z důvodu úniku chladícího média. V takovýchto případech je nezbytné nejdříve zjistit přesné místo úniku média z klimatizace, tento únik zastavit a až poté, co bude okruh klimatizace utěsněn, může být naplněn chladícím médiem.

Někteří výrobci uvádí jako přijatelný unik až 30% hmotnosti chladiva za rok. Z toho vyplývá také účelnost preventivních prohlídek, které Vám zaručí že klimatizace bude opravdu funkční. Ty mohou také zabránit případné větší poruše, která by si vyžádala výrazně vyšší investice.

Závady kompresorů

Vzhledem k jejich značně složité vnitřní konstrukci, kde je velké množství mechanických součástí, dochází k opotřebení vlivem tření. Nesprávné množství nebo viskozita speciálního oleje toto opotřebení jen urychluje. Při výměně jakékoliv součásti chladícího okruhu je nezbytné doplnit výrobcem předepsané množství oleje. I zde se setkáváme velmi často s tím, že například po výměně poškozeného chladiče nebylo provedeno doplnění oleje a následně došlo k vážnému poškození kompresoru.

 

PLNĚNÍ AUTOKLIMATIZACE
A DESINFEKCE AUTOKLIMATIZACE

Plnění autoklimatizace

Proč provádět údržbu a plnění autoklimatizace?

Z každé autoklimatizace se i u nového vozu ztratí během roku cca 10% chladícího média, tím dochází ke snížení chladícího výkonu a k většímu namáhání mechanických komponentů.

 

V chladící soustavě je navíc rozprášen speciální olej, který má vysokou schopnost na sebe vázat vlhkost, která není v systému žádoucí a je třeba ji odstranit.

 

Z tohoto důvodu výrobci doporučují údržbu a vyčistění chladící soustavy alespoň jednou ročně.

Desinfekce autoklimatizace

Proč provádět desinfekce autoklimatizace?

Na výparníku chladící soustavy, ale i ve vzduchových tunelech se kondenzují vodní páry, ve kterých vznikají nebezpečné bakterie a plísně. Z tohoto důvodu můžete cítit při sepnutí klimatizace nepříjemný zápach. Proto je vhodné, nechat si autoklimatizaci vydesinfikovat alespoň jednou ročně.

Co dokáže přístroj na desinfekce autoklimatizací?

Pomocí ultrazvuku rozpráší desinfekční látku v podobě jemné mlhoviny do celé vnitřní soustavy klimatizace i do kabiny vozidla a tím zničí nežádoucí bakterie, plísně a zápach.

 

Provedené úkony údržby, desinfekce a plnění autoklimatizace nemají vliv na záruku nového vozidla